נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

פסיכומטרי – כל מה שרציתם לדעת

המבחן הפסיכומטרי הוא למעשה שער הכניסה שלכם לאוניברסיטה. הפסיכומטרי נועד לבדוק את ההתאמה שלכם ללימודים אקדמיים, ומה התחומים שבהם אתם חזקים יותר. הלימוד למבחן הוא תהליך מאתגר, והמבחן עצמו נחשב למכשול משמעותי עבור לא מעט ישראלים. אנחנו כאן כדי לתת לכם את כל המידע שיעזור לכם לעבור את המבחן הזה בהצלחה.

 

פסיכומטרי

המבחן הפסיכומטרי הוא מבחן שאותו עורך המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, והוא נועד לבחון את היכולות שלכם, לאור מה שמצפה האקדמיה. המבחן הפסיכומטרי מורכב משלושה חלקים: כמותי, מילולי ואנגלית. החלק הכמותי עוסק בשאלות חישוביות, החלק המילולי בעברית ולוגיקה והחלק של האנגלית בוחן את ידיעותיכם בשפה האנגלית.

 

איך לומדים למבחן

אחת השאלות המרכזיות שמטרידות לא מעט נבחנים היא איך לומדים למבחן. אפשרות אחת היא ללמוד בעזרת מכון שמתמחה בהכנה למבחן כמו פסיכומטרי בקידום. היתרון בשיטה הזו הוא שאתם מקבלים מורה שמלווה אתכם במשך כל הליך הלמידה וכמובן נותן לכם פידבק על ההתקדמות שלכם.

האפשרות השנייה היא ללמוד באופן עצמאי, אולם אפשרות זו קשה למי שניגש למבחן בפעם הראשונה. באופן כללי, אם זו הפעם הראשונה שלכם, מומלץ לבצע את הלמידה בעזרת גורם חיצוני.

 

מה המבחן בודק?

חשוב להבין שבניגוד לכל המבחנים שאותם עשינו בתקופת התיכון, המבחן הפסיכומטרי אינו בודק ידע. כדי לתת הזדמנות שווה לכל אחד, המבחן מתעלם כמעט לחלוטין מידע מוקדם שיש לכם, ונועד לבדוק את יכולת החשיבה והלימוד שלכם. למעט בפרק האנגלית שבו יש כמובן יתרון גדול למי שיודע אנגלית, הפרקים האחרים לא מניחים ידע מסוים שאין לכם.

 

האם ניתן לעשות את המבחן מספר פעמים

המרכז הארצי מאפשר לגשת לבחינה מספר פעמים, וגם אם בפעם הראשונה לא הלך לכם כמו שצריך, עדיין תוכלו לגשת פעמים נוספות כדי לקבל את הציון שבו אתם מעוניינים. הציון שלכם הוא הציון הגבוה מבין המבחנים, כך שאתם לא צריכים לחשוש מירידה בציון שלכם.

 

מבנה המבחן והציון

המבחן בנוי בצורה של 8 פרקים, כאשר לכל נושא מוקדשים שני פרקים, ועוד שני פרקים אקראיים שאינם נבדקים ונועדו לצורך בדיקות של המרכז הארצי. לכל פרק מוקדשות 20 דקות, כאשר בסופן אתם חייבים לעבור לפרק הבא. האתגר המרכזי במבחן הוא זמן הפתרון, ובמהלך הלמידה שלכם הדגש מונח בעיקר על התמודדות עם לחץ הזמן.

הציון במבחן נע בין 200 ל800, כאשר הממוצע בארץ הוא בערך 560. חשוב לציין שלפרק האנגלית יש משמעות מיוחדת, כיון שהציון בו קובע את רמת האנגלית שלכם באוניברסיטה, וציון גבוה בפרק הזה מקנה לכם פטור מקורסי אנגלית.

 

לסיכום

המבחן הפסיכומטרי נועד לספק לאקדמיה דרך להעריך את היכולות שלנו. המבחן מורכב משלושה נושאים, ולמעט בפרק האנגלית הוא לא מניח ידע מוקדם. מומלץ ללמוד למבחן דרך מכון מקצועי, לפחות בפעם הראשונה.

תלמידה

 

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא כללי